Monday, 4 January 2016

do what makes you happy

Pro někoho je už tahle věta klišé a ani se nedivím. Jsou jí poslední rok plné sociální sítě a všichni najednou píšou o tom, jak správně by se mělo žít a že oni znají zaručený návod, jak na to. Určitě jste sami četli nějaký článek, co měl titulek "10 způsobů, jak být úspěšný" nebo "10 způsobů, jak žít spokojený partnerský život", jak zbohatnout, jak být šťastný atd. 

Já nic takového netvrdím, každý si k tomu svému štěstí musí dojít sám a je jedno, jaké bude a jakou cestu si k němu vybere. Pro mě tahle věta ale vůbec klišé není. Jen s ní musíte být hluboce spojeni a chápat její skutečný význam. A ačkoli bych vám ještě před rokem řekla, že ji samozřejmě rozumím, tak až někdy na podzim jsem z ničeho nic začala cítit její skutečný význam (skutečný pro mě). 

Dělej, co tě dělá šťastným. Není to jenom o tom štěstí, ale hlavně o tom, co tebe dělá šťastným. Spousta lidí sice žije šťastný život a doslova štěstím září, ale strašně málo lidí dělá to, co skutečně dělá šťastné je. Žijí život pro druhé a ani o tom nevědí. Vidím to kolem sebe dnes a denně. Někdo studuje, protože to chtějí jeho rodiče. Někdo pojmenuje své dítě po prarodičích, protože jim to udělá radost. Někdo je se svým partnerem kvůli dětem. Někdo se snaží být nejúspěšnější, protože jeho rodiče takoví byli taky. A takových příkladů znáte sami spoustu, některé jsou pitomosti, některé jsou vážnější, ale určitě něco takového taky děláte. I já. Ale už nechci a nebudu. 

Neříkám, že má být člověk sobecký a nedělat nic pro druhé, tak to totiž vůbec není myšlené. Když někomu pomůžete a skutečně to děláte, protože to chcete, je to v pořádku, ale nenechte se tlačit do věcí, které jsou dobré jen pro druhého a ten se snaží vás přesvědčit o své pravdě a svém dobru. Stejně tak je to i se zaběhnutými a naučenými pravidly z rodiny. Člověk má kolikrát za to, že jenom to jeho a z jeho rodiny je to správné a všechno ostatní je špatně. Stojí to spoustu práce se z toho myšlení vymanit, ale já na tom pracuju a stojí to za to. Štěstí a život máme totiž každý jenom jeden. :-)

No, původně to měl být článek o novoročních předsevzetích, ale nějak se mi to stočilo jiným směrem. :-) Ale co, už to tak nechám a třeba si v tom také najdete něco k zamyšlení. Budu ráda, když mi napíšete, jak to máte vy. :-) Děláte skutečně to, co vás dělá šťastnými? 

No comments :

Post a Comment